Opšte je poznato da prosečan čovek koristi mali procenat svojih mogućnosti. Na primer, neko nam pokloni novi kompjuter sa ogromnim mogućnostima, ali mi ga uglavnom koristimo za proste matematičke operacije poput sabiranja, oduzimanja, množenja itd.
Dok se na Zapadu empirijskim metodama decenijama vrše istraživanja iz ovih oblasti, do nas dolazi jedan, za nas, novi izvor ideja, metoda i znanja koje Istok uspešno koristi hiljadama godina.
Na Zapadu se smatra da je čovek po rođenju ‘tabula rasa’ (neispisana tabla) koju tek treba ispisati, dok se na Istoku veruje da svako ljudsko biće već nosi u sebi dubine koje za života valja istražiti i izraziti na najlepši mogući način.
Primena pokušaja ujednačenja ovih suprotnosti uz pomoć joge kod nas se sve više potencira i zaista daje izvrsne rezultate. Hajde da vidimo koje bi bile mogućnosti zasnovane na ovoj tradicionalnoj metodi i kako nam uopšte joga kao jedan od načina pomaže da otkrijemo i osvestimo neiskorišćene unutrašnje potencijale i ispoljimo ih u životu.
Proces joge
Holistički, joga sistem je koncipiran tako da se sve fičke, mentalne i emotivne blokade oslobađaju bezbedno.
Fizičko telo je po prirodi dosta inertno i kruto i samim tim zahteva jedan odgovoran i brižan odnos. U početku su veoma bitne dve stvari:
- prva je da imate instruktora koji vas posmatra i daje vam precizne instrukcije,
- druga stvar je vaša uvećana pažnja i pravilno disanje.
Mentalne blokade se najčešće prepoznaju po plitkom disanju. Ako pratimo i produbljujemo svoje disanje, fluktacije uma se postepeno umiruju, a fokus pažnje povećava. Na ovaj način sve potpunije i dublje integrišemo dah (pranu) duboko u telo.
Emotivne blokade nataložene u telu najčešće osećamo kao frustracije koje su zapravo otpor prirodnom toku životnih iskustava. Njihovim taloženjem dolazi do napetosti koja se najčešće oseća u ramenom pojasu, vratu, donjem delu leđa i kukovima.
Ponovila bih da je joga rad koji ima dubok uticaj na kompletno sve aspekte bića, rad koji, kada ga prihvatimo, podržava želju za promenom, utemeljuje tišinu kao i smirenost uma.
Stav joge: blokade - generatori energije!
U Indiji postoji verovanje: kako se odnosiš prema nekome ili nečemu, tako će se i ono odnositi prema tebi… Drugim rečima, ako bilo šta nipodaštavamo, potcenjujemo i u krajnjem slučaju negiramo, ono će nam pružiti otpor po istom principu, uzvratiti istom merom.
Zbog toga, probajte da osetite i da prihvatite da su sve blokade zapravo generatori energije i da ne treba da ih ignorišemo, već naprotiv, prihvatimo i oslobodimo.
Pokušajte takođe da istražite asanu, ideju i emociju sa radoznalošću, potpuno otvoreno i u punoj kreativnosti. Na ovaj način ostaćete prijemčivi za promene i vaša joga praksa neće biti samo gruba rutina, već samosvesna akcija koja podstiče, razvija i oslobađa prirodnu inteligenciju koja živi i diše u telu.
Ako možemo da održimo ovakav stav prema sebi i drugima, koji u suštini predstavlja zlatnu prečicu za brži napredak, velika je verovatnoća da ćemo za kraće vreme postići brže rezultate.
Dobra je stvar da pored redovne joga prakse vodimo i joga dnevnik kako bismo imali sistematski pregled i uvid o našem ličnom napretku, kao i dodatni podsticaj za nastavak prakse joge.
Martina Tripković
Sertifikovani joga instruktor i osnivač M Power Yoga centra na Novom Beogradu
Originalan tekst sa b92.net možete pročitati ovde.